How can we help you...

Aberdeen In Bloom Garden Competition - Winners 2012

Category 1: Front Garden Displays

Bridge Of Don, Dyce, Bucksburn, Kingswells, Sheddocksley, Northfield, Hilton, Stockethill

  • 2 Forrit Brae 1. Mr & Mrs A Mitchell, 2 Forrit Brae, Bucksburn, Aberdeen, AB21 9SL   
  • 2. Mr & Mrs Penny, 15 Dunbennan Road, Dyce, Aberdeen, AB21 7LX
  • 3. Mrs G Wilson, 9 Parkhill Way, Dyce, Aberdeen, AB21 7FL 
  • 4. Mr J Finnie, 2 Fergus Place, Dyce, Aberdeen, AB21 7DD
  • 5= Mr A Burr, 17 Lewis Drive, Sheddocksley, Aberdeen, AB16 6QE
  • 5= Mr & Mrs J Simpson, 22 Brodinch Road, Sheddocksley, Aberdeen, AB16 6QE
  • 5= Mr J Benzie, 18 Fernhill Road, Mastrick, Aberdeen, AB16 6QS 

Category 2:  Front Garden Displays

60 Leggart Terrace Seaton, Tillydrone, Old Aberdeen, George Street, Harbour, Torry, Ferryhill, Kincorth, Loirston

  • 1. Mr & Mrs J Innes, 60 Leggart Terrace, Aberdeen, AB12 5UD 
  • 2. Mr David Stuart, 49 Morven Place, Torry, Aberdeen, AB11 8EU
  • 3. Mr J Cruickshank, 4 School Drive, Aberdeen, AB24 1TE
  • 4. Ms Iris Murray, 29 Tollohill Place, Kincorth, Aberdeen, AB12 5EB

Category 3:  Front Garden Displays

Lower Deeside, Mid Stocket, Rosemount, Airyhall, Broomhill, Garthdee, Hazlehead, Ashley, Queens Cross 2 Towerview Way

  • 1. Mr W Massie, 2 Towerview Way, Peterculter, Aberdeen, AB14 0RY 
  • 2= Mr & Mrs A L Inkster, 26 Abbotswell Place, Cults, Aberdeen, AB15 9JB
  • 2= Mr Terry Stott, 10 Braeside Avenue, Aberdeen, AB15 7SU
  • 4. Mrs E MacDonald, 29 Binghill Road West, Milltimber, Aberdeen, AB13 0JB
  • 5. Mr John Adams, 18 Woodburn Gardens, Aberdeen, AB15 8JA
  • 6. Mr Thomas Spence, 10 Edgehill Road, Aberdeen, AB15 5JH
  • 7. Mr William McGregor, 40 Ruthrieston Crescent, Aberdeen, AB10 7LD

Category 4: Other Displays

Industrial Estates, Large Factory Sites, Large Office Blocks, Large Industrial Units, Churches, Community Facilities, Garages, Hotels & Guest Houses with Open Fronting 

  • BP Greenridge 1. Mr A Barron  BP Greenridge, Craigton Road, Cults, Aberdeen, AB15 9PS 
  • 2. Mrs Helen Ramseyer,  Heritage Hall, Howie Lane, Peterculter
  • 3. Mr George Fearn,  Whitehall Bowling Club
  • 4 .Mr Andy Wooton, Marathon Oil, Marathon House, Rubislaw Hill, Aberdeen, AB15 6FZ
  • 5. Mr Robert Younge, The Brentwood Hotel, Crown Street, Aberdeen, AB11 6HH
  • 6. Mr James Neil, Aberdeen Funeral Directors, 49 Causewayend, Aberdeen, AB25 3TQ

Dunbennan Road Category 5: Other Displays

Best Residential Area - Where Neighbours Have Made A Combined Effort 

  • 1. Mr George Penny, Dunbennan Road, Dyce 
  • 2. Laird Drew Levy, Greenburn Drive & Gardens

Category 6: Other Displays, other than Residential Front Gardens

Flatted Development- Where Neighbours In A Flatted Community Have Made A Combined Effort 251 Headland Court

  • 1. Mr Michael Downie, 251 Headland Court, South Anderson Drive, Aberdeen, AB10 7GZ 
  • 2. Mr Douglas Merson, 30 Bloomfield Place, Aberdeen, AB10 6AG
  • 3. Mr Alastair Gammock, 19 Belmont Road, Aberdeen, AB25 3SR
  • 4. Mrs Eileen Galashan,  25 Howburn Place, Aberdeen, AB11 6XT
  • 5. Mr J Duncan, 20 Strachanmill Court, Leadside Road, Aberdeen, AB25 1TX
  • 6. Mrs Audrey Keith, 10 Strachanmill Court, Leadside Road, Aberdeen, AB25 1TX

Maersk Oil Category 7: Other Displays 

Wildlife Friendly Garden 

  • 1. Mr Gordon Yule, Maersk Oil North Sea UK Ltd, Crawpeel Road, Aberdeen, AB12 3LG 
  • 2. Mr & Mrs R Mearns, Homeacres, Kingswells, Aberdeen, AB15 8RW
  • 3. Mrs Maureen Wright ,15 Holburn Road, Aberdeen, AB10 6EY
  • 4. Laird Drew Levy, 32 Greenburn Drive, Bucksburn, Aberdeen, AB21 9ER

Holburn Street Plot 6 Category 8: Other Displays

City Allotments 

  • 1. Ms Margaret Hutchison, Holburn Street Plot No 6 
  • 2. Mr John Stuart, Greyhope Road Plot No 21
  • 3. Mr & Mrs A L Inkster, Garthdee Field plot No 89
  • 4. Mr William McGregor, Holburn Street Plot No 9
  • 5= Mr A Webster, Greyhope Road Plot No 3
  • St Josephs Primary 5= Mr A I Reid, Tullos Crescent Plot No 3

Category 8: Other Displays

School Gardens 

  • 1. Fiona McAllister, St Josephs RC Primary, 5 Queens Road, Aberdeen, AB15 4YL 
  • 2. Wendy Wallace, Dyce Primary School, Gordon Terrace, Aberdeen, AB21 7BD 18 Woodburn Gardens

Overall Winners 

Overall Winner, Categories 1 - 3: Mr & Mrs A Mitchell, 2 Forrit Brae, Bucksburn, Aberdeen, AB21 9SL

Overall Winner, Categories 4 - 9: Mr A Barron, c/o BP Greenridge, Craigton Road, Cults, Aberdeen, AB15 9PS

Best New Entrant: Mr John Adams, 18 Woodburn Gardens, Aberdeen, AB15 8JA

Back to the Aberdeen In Bloom home page.